Filatelistische aandacht voor: Victor Vasarely (13)

29 oktober 2023

In het jaar 2019 vierde de Britse kunstenaar Patrick Hughes (1939, Birmingham) zijn 80e verjaardag. Galerie Boisserée Keulen organiseerde, om extra aandacht te geven aan zijn 80e verjaardag, een verkoopexpositie van 3D-kunst van deze sympathieke en inspirerende kunstenaar van het omgekeerde perspectief. De 3D-objecten van Patrick Hughes komen voor de kijker in beweging door een slimme toepassing van omgekeerd perspectief.

Filatelistische aandacht voor: Victor Vasarely (13)

Geschiedenis van de op-art

Van dichtbij gezien is de ruimtelijke constructie en afbeelding te zien en na het bewegen van de kijker komt de voorstelling in beweging. Het desoriënterende effect treedt op zodra kijkers hun posities enigszins veranderen. Het kinetische effect wordt bereikt door te werken met het fenomeen van de optische illusie. De unieke kunst van Patrick Hughes in de verkoopexpositie was tot in maart 2020 te bezichtigen. Kunstenaar Patrick Hughes heeft internationale reputatie verworven als een schilder van de paradox.

Zijn werken zijn opgenomen in internationale collecties. De expositie bestond uit 16 unieke stukken die de afgelopen jaren op hout zijn geverfd en een verzameling van zijn vroegere werk. Een catalogus met meer dan 50 gekleurde illustraties en een voorwoord van Peter Weibel, directeur van het ZKM Center for Art and Media Karlsruhe, was tijdens de expositie beschikbaar. Centrale thema’s in zijn specifieke 3D-kunst zijn perceptie van illusies en realiteit en die van optische irritaties.

Filatelistische aandacht voor: Victor Vasarely (13) - 2 Filatelistische aandacht voor: Victor Vasarely (13) - 3 Filatelistische aandacht voor: Victor Vasarely (13) - 4
Patrick Hughes neemt OF in ontvangst tijdens de openingsavond van de expositie “Geometrie in beweging” op 22 januari 2020 in Keulen.

Met zijn illusionistische composities confronteert hij kijkers met het spel van voortdurend veranderende kijkhoeken en perspectieven. De middelen en methoden die hij toepast lijken paradoxaal, maar geven indrukwekkende visuele belevenissen. De 3dimensionale afbeeldingsobjecten van Patrick Hughes zijn “bewegende” voorstellingen die zijn gebaseerd op het toepassen van het zogenoemde omgekeerde perspectief om daarmee voor toeschouwers een sfeer te realiseren van verrassing, magie en fascinatie.

Telkens ontdekt de kijker dat de 3dimensionale voorstelling mee draait met elke langslopende stap van de toeschouwer. Sommigen blijven zelfs achterom kijken of lopen weer terug door een ogenschijnlijke magische aantrekkingskracht van het visuele spel in zijn 3D-voorstellingen. In het platte vlak van zijn catalogi is het diepte effect alleen met fantasie te zien. Galerie Boisserée, Drususgasse 7-11, D-50667 Keulen, www.boisseree.com. (Wordt vervolgd).